а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврапит

наврапитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29686
Што избрзува, премногу пргав.
Примери:
Чуварот беше наврапит, своеглав и поработлив од сите.
Изведенки
наврапитост ж.