а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навој

мн. навои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50393
1. навивалка
Албански: kurdisëse
2. Место каде што се навива преѓа.
Албански: kalem, bosht
3. нарежаност на винт
Англиски: screw Албански: vidhë
Употреба: Технологија
Примери:
надворешен навој