а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навотка

навоткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Вотне многу нешта.
Англиски: cram Албански: mbush, fus
Примери:
Навотка се што најде во торбата.
2. (се навотка) Се вотне - во голем број, повеќемина.
Англиски: cram Албански: futem
Примери:
Се навоткаа без карти.
Се навоткаа преку ред.
Изведенки
1. навоткува несв.
(се) навоткуваат
2. навоткување ср.
глаг. им.