а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навози

навозат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Надонесе многу нешто со возење.
Англиски: drive Албански: sjell me vozitje
Примери:
Навози дрва за цела зима.
2. (се навози) Се вози многу, доволно, до задоволување.
Албански: vozis shumë
Примери:
Се навозивме додека да стасаме кај вас.
Изведенки
1. навозува несв.
(се) навозуваат
повт.
2. навозување ср.
глаг. им.