а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навод

мн. наводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9583
1. Искажани, изнесени тврдења без докази.
Англиски: assertion Албански: parashtrim
2. Точно пренесени искажани или напишани зборови.
Англиски: quotation Албански: kuotizacion, citim
3. Првиот дел од наводниците по кој следува цитатот, наведените зборови.
Англиски: quotation marks Албански: thonjëza hyrëse
Употреба: Граматика