а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наводно

Вид збор: Прилог
Ранг: 9527
Како што се зборува.
Англиски: allegedly Албански: gjoja
Примери:
Наводно му понудиле раководно место.
Наводно студирал во странство.