а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наводни

наводнат
Вид збор: Глагол, свршен
Полее, натопи со доволно количество вода плодна почва.
Англиски: water
Примери:
Уште рано ја наводни градината.
Изведенки
1. наводнува несв.
наводнуваат
Пример: Поголемиот дел од нивите ги наводнуваат од бунари и акумулации.
2. наводнување ср.
глаг. им.