а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наводници

Вид збор: Именка, множина
Ранг: 9523
1. Правописен знак од две двојни запирки („... “) меѓу кои се наведуваат цитати, наслови и сл.
Англиски: quotation marks Албански: thonjëza
Употреба: Граматика
2. Во наводници - сомнителен.
Англиски: allegedly Албански: në thonjëza, i dyshimt
Употреба: Иронично
Примери:
Тој е доктор во наводници.