а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наводен

наводни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9580
1. самопрогласен
Англиски: would-be
Примери:
Наводен цар на Ромите.
2. За којшто се тврди или претпоставува дека е таков.
Англиски: alleged
Примери:
Се вади на наводната неспособност на колегите да бидат точни.
Неговото наводно признание било полициски фалсификат.