а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наводени

наводенат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20134
1. Испрска, натури со вода.
Англиски: moisten Албански: lag
Примери:
Внимавај, ќе ги наводениш книгите.
Си ги наводенил панталоните и чорапите.
2. Се наводени, се испрска, се натури со вода.
Англиски: wet Албански: lagem
Примери:
Собери ги весниците да не се наводенат.
Сиот си се наводенил.
Изведенки
наводенува несв.
(се) наводенуваат