а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навнатре

Вид збор: Прилог
Ранг: 10976
1. Повнатре, подлабоко во некоја средина.
Англиски: inwards
Примери:
Одевме навнатре во пештерата.
2. За правец - кон внатрешноста.
Англиски: inwards
Примери:
Вратата се отвора навнатре.