а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлажи

навлажат, навлажни, навлажнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19107
Направи нешто да стане влажно, натопи во течност.
Англиски: moisten Албански: njomet, laget
Примери:
Ја навлажи крпата со рака и му ја стави на гради.
Ја навлажни малку кошулата за да ја испегла.
Изведенки
1. навлажува несв.
навлажуваат
2. навлажување ср.
глаг. им.
3. навлажнува несв.
навлажнуваат
4. навлажнување ср.
глаг. им.