а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навили

навилат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи стогови сено.
Англиски: haystack
Употреба: Земјоделство
Примери:
Подраниле кон ливаѓето прекосот да го навилат на стогови.
Изведенки
1. навилува несв.
навилуваат
2. навалување ср.
глаг. им.