а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навилец

мн. навилци
Вид збор: Именка, машки род
Сено колку што може да се крене наеднаш на вила.
Примери:
Ги разредуваше во колата големите навилци сено.