а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навик

мн. навици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17512
Однеcување, постапка што со долго повторување станала обична, постојана за некого.
Англиски: habit
Примери:
Запали цигара повеќе по навик одошто од потреба.
Имаше навик да станува многу рано.
Изрази
Има навик, ама има и одвик -како што може човек да се навикне на нешто, така може и да се одвикне, ако за тоа има потреба.
Изведенки
навика ж.
мн. навики
Пример: Му мина во навика пред легнување да се прекрсти.