а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навика

навикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14312
1. Со викање изнакаже многу некому (при кавга, расправија).
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Му навика сѐ што му дојде на ум.
2. Повика, покани многумина (на гости, на свадба).
Англиски: invite Албански: ftoj
Примери:
Ги навикаа сите роднини и пријатели.
Го навикаа цело село.
3. (се навика) Се изназборува со викање некому.
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Му се навика и си замина.
4. (се навика) Вика доволно, до задоволување.
Англиски: yell Албански: bërtas
Примери:
Зар уште не се навикаа и не се наиграа, ги нема да се приберат дома.