а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навие

навијат; навиј, навијте; навив, навија; навил; (ќе) навиев, (ќе) навиеја; (ќе) навиел; навиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13670
1. Намота предено, конец и др.
Англиски: wind up Албански: bëj lamsh, mbështjell
Примери:
Треба да навие предено за ткаење.
Навива жица на макара.
2. За механизам - навитка пружина на часовник, играчка и др.
Англиски: wind up Албански: mbështjell, kurdis
Примери:
Никој не се сеќава да го навие часовникот.
Го нави грамофонот и го пушти да слуша стари песни.
3. (се навие) Се намота,се обвие околу нешто.
Англиски: wind up Албански: bëj lamsh, mbledh në kalem
Примери:
Жолтата трева се навила на цвеќињата.
Му се нави змијата на овчарот на вратот.