а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набеди

набедат; набедил; набеден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25863
1. Неправедно обвини, наклевети.
Англиски: slander
Примери:
Го набедија дека ги предал.
2. Натера некого да верува во нешто.
Англиски: convinced
Примери:
набеден интелектуалец
Изведенки
1. набедува несв.
набедуваат
2. набедување ср.
глаг. им.