а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набави

набават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7447
1. Снабди што е потребно.
Англиски: purchase Албански: furnizoj
Употреба: Економија
Примери:
Набавив доволно храна.
Набавил резервни делови за колата.
2. Снабди некого, испорача некому нешто.
Англиски: provide Албански: pajis, furnizoj
Употреба: Економија
Примери:
Претпријатието ни го набави градежниот материјал.
Изведенки
1. набавува несв.
набавуваат
2. набавување ср.
глаг. им.