а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муштерија

мн. муштерии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4528
Корисник на занаетчиски или други услуги.
Англиски: customer Турски: müşteri Албански: blerës
Употреба: Економија
Примери:
Имаше многу муштерии.
Лесно наоѓаше муштерии.
стар муштерија, нов муштерија
Берберницата се наполни со муштерии.
Изведенки
муштерика ж.
мн. муштерики