а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мушка

мушкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20028
1. боде, бутка
Англиски: stick Албански: shpoj
Примери:
Војникот со пушката ја мушкаше в слабина.
Ја мушкаше главата во топлата пазува на мајка си.
2. Задржува некого, прави некој да денгуби.
Англиски: waste time Албански: ndaloj, pengoj
Примери:
Не ме мушкај, имам многу работа.
3. (се мушка) се вртка, се провира
Англиски: stick Албански: sillem
Примери:
Се мушкаа низ дворот.
Cе мушка меѓу трски и грмушки.
Изведенки
мушкање ср.
глаг. им.