а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муклец

Вид збор: Извик
Молк!
Употреба: Разговорно
Примери:
Муклец, никој да не разбере!
Изведенки
мукла ж.
молк
Пример: А за него мукла, ни збор не рекоа.