а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мукает

Вид збор: Придавка
внимателен, претпазлив, заинтересиран
Англиски: attentive Турски: mukayyet
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Стори се мукает.
Имај ја мукает невестичката.
Сакам да ги имаш на мукает.