а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мукает

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18133
внимание, заинтересираност
Англиски: attention Турски: mukayyet
Употреба: Неменлив збор
Изрази
Со мукает - внимателно, со интересирање, грижливо.