а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музичар

мн. музичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4442
Тој што се занимава cо музика.
Англиски: musician Албански: muzikant, muzicient
Употреба: Музика и танц
Примери:
Врвен музичар.
Популарен музичар.
Изведенки
1. музичарка ж.
мн. музичарки
2. музичарски прид.
музичарскиот