а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музиколошки

музиколошкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на музиколог и музикологија.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Од неговите музиколошки перцепции резултира оваа интересна публикација.