а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музиколог

мн. музиколози
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со музикологија.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Многу музиколози се интересирале за нашите народни ора.