а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музикант

мн. музиканти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20998
Тој што свири на некој инструмент.
Англиски: musician
Употреба: Музика и танц
Примери:
Музикантите од оркестарот.
Први си отидоа музикантите.
Изведенки
музикантски прид.
музикантскиот