а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музикалност

(едн.) музикалноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40729
1. Способност за разбирање и чувствување на музиката, дарба за музика.
Англиски: musicality Албански: muzikalitet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Неговата музикалност е ненаметлива.
2. Хармонична звучност.
Англиски: musicality Албански: muzikalitet
Употреба: Музика и танц
Примери:
Народното творештво е проткаено со извонредна музикалност и ритмичност.
Музикалноста и емотивноста на нејзината лирика.