а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музикалии

Вид збор: Именка, множина
Музички инструменти, ноти и други потреби на музичарите.
Англиски: instruments
Употреба: Музика и танц
Примери:
Не можам да свирам, не ги носам музикалиите.