а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музеј

мн. музеи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1168
Установа во која се чуваат и се изложуваат предмети од научна и уметничка вредност.
Англиски: museum Албански: muze
Употреба: Туризам
Примери:
Музејот на град Скопје.
Историски музеј.
Археолошки музеј.
Природонаучен музеј.
Етнографски музеј.
Сликарски музеј.