а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музејски

музејскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 12879
1. Што припаѓа, што се однесува на музеј.
Употреба: Туризам
Примери:
Музејски експонат.
Музејска збирка.
2. Што припаѓа на минатото, застарен.
Англиски: antiquated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Музејска вредност.
Музејски примерок.