а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музга

мн. музги
Вид збор: Именка, женски род
1. бара, мочуриште
Англиски: swamp Албански: moçal
Употреба: Географија
2. Земја што не пропушти вода.
Албански: tokë që nuk lëshonë ujë
3. Земја од која се прават црепни, подници.
Англиски: adobe Албански: qerpiç