а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудар

мудри
Вид збор: Придавка
Ранг: 3177
Паметен, разумен и го дели своето искуство со другите.
Англиски: wise
Примери:
мудра поговорка
мудар човек
Мудра глава.
мудри зборови
мудар совет
Староста е помудра од младоста.
најмудриот од сите
Изведенки
мудрост ж.