а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мртво

Вид збор: Прилог
Ранг: 10098
Безживотно, како мртов.
Англиски: dead
Примери:
Левата рака мртво му паѓа.
Градот мртво спие.
Изрази
На мртво - до смрт.
На мртво го претепа - го претепа до смрт.