а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсулче

Види и: мрсул (м.)
мн. мрсулчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 47103
мрсул
Англиски: snot
Употреба: Деминутив
Примери:
Се срамеа од своите мрсулчиња.