а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсулко

мн. мрсулковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19610
1. Тој што се мрсулави.
Англиски: snotty nose Албански: qyrravsh
Примери:
Мрсулкото си ги брише мрсулите.
2. Многу млад, неискусен, неук маж.
Албански: qyrravsh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што знаат тие мрсулковци? Треба ли да најдам некој мрсулко? Беден мрсулко.
Изведенки
мрсулка ж.
мн. мрсулки