а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрсулав

мрсулавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24547
Што испушта мрсули, што е измачкан со мрсули.
Англиски: snotty
Примери:
И лете и зиме тој е со мрсулав нос.
Децата беа мрсулави.