а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрачи

(се) мрачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25120
1. Се спушта мрак, се стемнува.
Англиски: darken Албански: errësohet
Употреба: Безлично
Примери:
Се мрачеше над езерото.
Се мрачи.
2. (се мрачи) Станува смуртен, нераcположен; се мурти.
Англиски: darken Албански: errësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото лице почна да се мрачи.
Изведенки
мрачење ср.

глаг. им.