а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрачен

мрачни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2091
1. Исполнет со мрак.
Англиски: dark Албански: i errët
Примери:
мрачен тунел, мрачна визба
мрачна ноќ, мрачно море
мрачна шума, мрачна пештера
2. Лошо расположен, западнат во грижа, во тешки и мачителни мисли.
Англиски: gloomy Албански: i zymtë, i ngrisur, i vrenjtur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Татко му беше висок и мрачен човек.
Ја чувствува самоста и станува мрачна.
3. мачен, тежок
Англиски: dark Албански: i errët, i zymtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
мрачен поглед, мрачни мисли
мрачна година, мрачни спомени
мрачно расположение, мрачно чувство
4. несфатлив, затворен, сомнителен, злобен
Англиски: evil Албански: i errët
Употреба: Преносно значење
Примери:
мрачен човек, мрачен нагон
мрачни сили
5. тежок, нејасен, неразбирлив
Англиски: dark Албански: i paqartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите слики се премногу мрачни.
Не поднесуваше мрачни сцени.
мрачна силуета, мрачна душа, мрачна работа
6. тежок, неподнеслив, безрадосен
Англиски: dark Албански: i zymtë, i vrenjtur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја опишува грубата и мрачна реалност во туѓина.
Настапија најмрачните денови.
Иднината му стана мрачна.
мрачни времиња