а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мрасче

Види и: мраз (м.)
мн. мрасчиња
Вид збор: Именка, среден род
мраз
Англиски: ice
Употреба: Деминутив