а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моќно

Види и: моќ (ж.)
Вид збор: Прилог
Ранг: 9060
моќен
Англиски: powerful
Примери:
Се чувствува моќно.
Трубите моќно трубат.
Колку моќно тече реката.