а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моќник

мн. моќници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12738
Човек што има голема моќ, влијание, власт.
Англиски: potentate
Примери:
локални моќници
Ја турка некој моќник.
Моќниците решаваат.