а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочен меур

мочниот меур
Вид збор: Сложенка
Орган што ја собира мочката.
Англиски: bladder
Употреба: Анатомија
Примери:
Воспаление на мочниот меур.