а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мочарка

мн. мочарки
Вид збор: Именка, женски род
мокро, влажно место
Англиски: wetland Албански: pellg
Употреба: Географија
Примери:
Децата ставаа примки за зајаци и еребици по мочарките во ливадите.