а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мотоцикл

мн. мотоцикли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13539
Моторно возило на две тркала.
Англиски: motorcycle
Примери:
Се вози на мотоцикл.
Му се расипа мотоциклот.
Брчење на мотоцикли.