а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторист

мн. мотористи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55251
1. Работник кој ракува со мотори.
Англиски: engineer Албански: motorist
2. Возач на мотоцикл, мотоциклист.
Англиски: motorcyclist Албански: motoçiklist