а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

моторизиран

моторизираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40437
Обезбеден, снабден со моторни возила.
Англиски: motorized
Примери:
По патот се движеа моторизирани колони.