а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морнар

мн. морнари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6251
Лице што служи во морнарица или на брод.
Англиски: sailor
Примери:
кралски морнари
Морнарите ги кренаа едрата.
Морнарот си ја носи главата в торба.
Изведенки
морнарски прид.
морнарскиот
Пример: морнарска униформа