а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

морнарица

мн. морнарици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12872
Бродовите на една земја (севкупно или од одреден тип) со луѓето и установите.
Англиски: navy
Примери:
воена морнарица
трговска морнарица
Служи во морнарица.
Изведенки
морнарички прид.
морнаричкиот